Vue Vapor (Buhar Mod) nedir?

VueJS’in bir süredir sessiz sessiz geliştirdiği Virtual Dom’suz Vue önümüzdeki yıllarda çok konuşulacak gibi görünüyor. Bu gelişme frontend framework’lerin virtual dom konseptinden kurtulmaya çalıştığına işaret olabilir mi?

Safa Gayret
2 min readJan 21, 2024

--

Vue Vapor, Solid.js’den ilham alan alternatif bir derleme stratejisi. Developmenttaki kodu daha verimli bir JavaScript çıktısında derleyerek uygulamanızın kullanıcı tarafındaki (client-side) performansı artırıyor ve bundle size’ı minimuma indiriyor.

Görsel kaynak: https://icarusgk.hashnode.dev/vue-3-vapor-mode

Henüz hakkında neredeyse hiçbir bilgi yayınlanmayan Vapor’un 2024 içerisinde gündem olması bekleniyor. VueJS’teki gelişmeleri yakından takip edenler böyle bir beklenti içerisinde.

Taklitçi VueJS taklit edilen olabilecek mi?

VueJS, halka açıldığı ilk günden beri rekabet halinde olduğu diğer framework’lerin mükemmel özelliklerini taklit etmesiyle meşhur. AngularJS, ReactJS gibi framework ve library’lerdeki özellikleri genellikle daha performanslı çalışacak şekilde kendisine entegre ediyor. Bu yönünü gizlemiyor veya bunda bir stratejik, politik kusur görmüyor.

Aslında VueJS bunu yaparak teknoloji camiasının yüz yıllardır yaptığı şeyi yapıyor. Yani bu yaptığı bence de etik dışı bir davranış değil. Rakibinin vizyonundan beslenmek, teknolojinin gelişiminde önemli davranışlardandır.

VueJS, Vapor hamlesiyle ilk kez radikal bir gelişimde lokomotif görevi görebilir. Bu radikal gelişim virtual dom’suz çalışan web uygulamaların habercisi olabilir. Birkaç yıl önce söylense kulağa imkansız gibi gelirdi. Çünkü meta şirketinin (o zamanki adıyla Facebook) frontend camiasının gündemine nükleer bomba gibi yerleştirdiği ReactJS teknolojisi virtual dom’suz bir web uygulamanın artık olamayacağını düşündürmüştü.

Solid.js tek başına bu devrimi yapamaz mıydı?

Solid.js’i ilk duyduğumda çok heyecanlanmıştım ve kullanışlı bulmuştum. Bu yüzden yıllardır radarımda, sektördeki gelişimini, karizmasını yakından takip ediyorum.

Nedense Solid.js sektörde hak ettiği itibarı görmedi. Yakın gelecekte de görmeyecek gibi görünüyor. Aslında bunun en temel nedenlerinden biri çok sık framework icat edilmesi olabilir. Tolstoy’un bu çağda roman yazdığını düşünün her yıl çıkan milyonlarca yeni kitap içerisinde yükselmesi, gündem olması bu çağda pek kolay olmayacaktır. Solid.js’in de başına gelen biraz böyle bir şey.

Şirketler Solid.js’e kayıtsız kaldı ve şans tanımadı bunun sonucunda Solid.js başlattığı virtual dom’suz web uygulama “çılgınlığını” camiaya duyuramadı.

Dolayısıyla ilk kez VueJS bir “çılgınlığı” camiaya mâl eden taraf olacak gibi görünüyor.

Kaynaklar

--

--