Neden projenizde hazır UI Library kullanmamalısınız

Günümüzde yazılım geliştirme süreçleri hızla gelişiyor, kolaylaşıyor ve geliştiricilerin araç kutusu her geçen gün genişliyor. Oluşan bu yeni araçlardan biri de hazır UI (User Interface) kütüphanelerdir. Ancak, projenizde hazır UI kütüphanesi kullanmanız bir dizi olumsuzluk yaratır. Gelin neden projenizde hazır UI kütüphanesi kullanmamanız gerektiğine dair önemli noktaları inceleyelim.

Safa Gayret
2 min readJan 2, 2024

--

Görselin kaynağı: freepik.com

Proje İhtiyaçlarına Özelleştirme Zorluğu

Hazır UI kütüphaneleri genellikle genel kullanıma yöneliktir ve her projenin özel ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmamıştır. Eğer projenizde özel bir tasarım ve kullanıcı deneyimi hedefliyorsanız, hazır kütüphaneler bu ihtiyaçları karşılamakta yetersiz kalır. Özel gereksinimlere uygun bir UI oluşturmak için özel çözümler üretmelisiniz.

Performans Sorunları

Hazır UI kütüphaneleri genellikle geniş özellik setlerine sahiptir, bu da projenizin ihtiyaç duymadığı gereksiz özelliklerin eklenmesine neden olur. Bu durum, uygulamanızın performansını olumsuz etkileyebilir. Özel ihtiyaçlara uygun minimalist bir UI oluşturmak, performans açısından daha etkili olabilir.

Bağımlılık Sorunları

Hazır UI kütüphaneleri kullanmak, projenizin dışa bağımlı hale gelmesine neden olur. Kütüphane geliştirilmeye devam etmediğinde veya proje ile uyumsuz hale geldiğinde, sorunlar ortaya çıkabilir. Kendi UI’nizi oluşturmak, uzun vadeli sürdürülebilirliği artırabilir ve bağımlılık sorunlarından kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Öğrenme ve Uyum Süreci

Hazır UI kütüphanelerini kullanmak, geliştirici ekibinizin yeni bir teknolojiyi öğrenme ve projeye adapte etme sürecini hızlandırabilir. Ancak, bu süreçte olası sorunları çözmek için ekstra çaba harcanabilir. Kendi UI’nizi oluşturmak, ekibin projenin iç yapısını daha iyi anlamasına ve öğrenme sürecini optimize etmesine olanak tanır.

Başta zaman kazandıran kolaylıklar ilerde büyük zaman kayıpları yaratabilir

Hazır UI kütüphaneleri, birçok durumda zaman kazandırabilir ve geliştirme sürecini hızlandırabilir. Ancak, projenizin özel ihtiyaçlarına, performans gereksinimlerine ve uzun vadeli sürdürülebilirlik hedeflerine önem veriyorsanız, kendi UI kütüphanenizi oluşturmak daha avantajlı olabilir.

Peki napacağız?

Kendi UI kütüphanenizi yazın. Mevcut HTML elementlerin karşılayamadığı ihtiyaçları karşılayan bir kütüphaneniz olsun. Bunu birlikte çalıştığınız firmaya veya topluluğa kazandırın ve firma tüm projelerinde bu kütüphaneyi kullansın/geliştirsin. Hazır UI kütüphanelerinin yol açtığı tüm dezavantajlardan kurtulursunuz ve bir component ile sorun yaşadığınızda kolayca araya girip sorunu giderebilirsiniz.

Öyleyse UI kütüphaneler neden var?

Hiçbir yazılım ürünümüzde hazır UI kütüphane kullanmayacaksak bu kadar kütüphane neden var, neden her geçen gün yenileri çıkıyor?

Eğer bir ürün değil de prototip geliştiriyorsanız, birine veya bir ekibe kafanızdaki projeyi çalışır bir biçimde sunmak istiyorsanız geliştireceğiniz ürün öncesi projede hazır UI kütüphanesi kullanabilirsiniz. Bu yolunuzu kısaltır, size zaman kazandırır. UI kütüphanelerinin varlık amaçları budur.

Bir diğer yandan UI kütüphaneleri geliştiren ekipler, UI kütüphaneleri yaparak bir tür gövde gösterisi yaparlar, deneyimli UI developer arayan firmalara başvururken mülakatlarda inşa ettikleri bu kütüphaneleri sunarlar.

--

--