Hemen kullanabileceğiniz 4 yeni HTML element

Okullarda üzerine düşülmeyen, detaylarıyla incelenmeyen HTML, verimli kullanıldığında fazladan JS ve CSS yazmaktan kurtaran bir teknoloji.

Safa Gayret
2 min readSep 18, 2022

Sanılanın aksine HTML, tüm browser’lar tarafından desteklenen yeni özellikler de kazanıyor. Takip etmekte fayda var.

Gelin gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz 4 yeni elementi inceleyelim.

Datalist

Standart input ile kullanıcılardan karmaşık (kuralsız) veriler alabiliriz. En fazla placeholder attribute ile kullanıcıyı bilgilendirerek tam olarak istediğimiz bilginin ne olduğunu belirtebiliriz. Yeni gelen Datalist elementi ile bundan fazlasını yapabiliyoruz. Kullanıcıya seçenekler sunup, bunlar içerisinde arama ve seçme imkanı sunabiliyoruz.

Kullanılabilen browserlar

Details

Toggle ile açılıp kapanabilen detaylı içerik gösterimini CSS ve/veya JS yardımı olmaksızın yapmanın yolu yoktu. Details elementi çıkıncaya kadar, kullanımı da oldukça kolay.

Dialog

Kullanıcı bir işlem yaparken ya da yaptıktan sonra gerçekleştirilen işlemle ilgili onay almak veya bilgi vermek developer’ın asli görevlerindendir. Şimdiye kadar bunu karmaşık JS komutlarıyla gerçekleştiriyorduk. Artık kullanımı çok kolay olan bir HTML element ile her şey yolunda.

Figure

Bir fotoğraf veya kod parçacığı yayınlarken altına üstüne kısa caption bilgi girmemiz gerektiğinde, ideal görünüm elde etmek için satırlarca CSS yazmamız gerekiyordu. Artık figure ve içerisinde figcaption elementlerini kullanarak CSS yazmadan ideale en yakın görüntüyü elde etmek mümkün.

--

--