Biz neden böyle sayfalar tasarlayamıyoruz?

Bazen webde; elindeki veriyi en doğru şekilde kullanan ve tasarım açısından büyüleyen örneklere rastlıyoruz. Az önce bir yenisine daha rastladım.

Safa Gayret
2 min readApr 19, 2023
https://audemarspiguet.com/com/en/watch/code-1159-universelle.html

İnsana, aklında hiç yokken kol saati satabilecek bir tasarım. CSS Design Awards tarafından ödül almış.

Peki böyle tasarımlar neden ülkemizden çıkmıyor? Bakın ülkemizdeki developar’lardan demiyorum, ülkemizden diyorum. Bunun birçok nedeni var, gelin bazı popüler yanıtları masaya yatıralım.

Çünkü bizde her şey “acil” ve “zaman yok”

Tamamı Türklerden oluşan bir yazılım ekibindeyseniz toplantılarda duyacağınız teslim tarihleri genellikle önünüzdeki birkaç günden biridir. İşinizi iyi ve özenli yapmaktan daha öncelikli bir göreviniz vardır, “yetiştirmek”

Tasarım, ince işçilik, zeka, fonksiyonellik… “yetiştirmek” gerekliliğinin arkasında kalır.

Çünkü gerekli motivasyon yok

Kim ne derse desin, meslek bağımsız, (doktor, öğretmen bile olsa) bir çalışanın en büyük motivasyon kaynağı aldığı ücrettir. Kira ve kredi taksiti düşünen bir çalışanın, emeğiyle ortaya bir sanat eseri koymaya mecali yoktur.

Ülkemizde (meslek bağımsız) çalışanlar, öğrenciden hallice bir hayat sürerler. Hatta açıkça söyleyebilirim ben öğrenciyken daha zengindim :) o günlerden bugünlere ekonomimiz o kadar kötüye gitti ki... Ben öğrenciyken sinema, konser, tiyatro vb. etkinlikler lüks değildi.

Çünkü müşteriden böyle bir talep yok

Yukarıdaki nedenlerle açıklayabileceğimiz üzere, ülkemizde bu denli ince işçilikli kol saatleri üreten bir marka yok. İşini o kadar iyi yapmayan bir saat markasının bu kadar yaratıcı web sayfalar tasarlatacak vizyonu da yok, beklentisi de yok.

“Müşterim ürünlerimi bulabilsin, satın alım gerçekleştirebilsin yeter.” Bu vizyondaki bir müşteriye uçuk kaçık yenilikçi bir tasarımı öneremezsiniz, onaylatamazsınız.

--

--