Bazen çalışmak içinden gelmez

Fiziksel olarak bir şeyleri bir yerlerden alıp başka bir yerlere bırakmak gibi bir iş yapmıyorsanız, yani fiziksel olarak emeğinizle para kazanmıyorsanız, o işi asgari seviyede yerine getirebilmeniz için ruh halinizin çalışmaya uygun olması gerekir.

Safa Gayret
2 min readMay 15, 2023

Yazılımda motivasyon o kadar önemlidir ki kafanızda ileri seviye yazılım tecrübesi, tanrı vergisi bir öngörü kabiliyeti de taşısanız, kod yazma sürecini çalışmak olarak görmeyecek kadar keyifli de bulsanız, motivasyonunuz yoksa yazdığınız kod hiçbir şeye hizmet etmez.

Fotoğraf kaynağı: Freepik

Elbette motivasyon her iş sahasında ve herkese gereklidir ancak yazılım gibi son derece soyut bir iş üzerindeyseniz motivasyon en çok size gerekir.

Yar bana bir motivasyon medet

Ekonomik gelir, ideal çalışma ortamı gibi asgari şartlar sağlandıktan sonra ihtiyaç duyulan motivasyona sahip olmak için herkesin izlemesi gereken yol farklıdır. Kimi mesaiden sonra gideceği konserin heyecanıyla motive olur, kimi yeni bir şey öğrenmekle. Eğer yeni bir şey öğrenmekle motive oluyorsanız iyi haber, sürdürülebilir bir motivasyon kaynağınız var demektir.

Kendinizi geliştirerek, yeni şeyler öğrenerek motive oluyorsanız, bulunduğunuz ekip ve üzerinde çalıştığınız projeler de bu yeni öğrendiğiniz şeyleri deneyimleme fırsatı sunuyorsa, sizden şanslısı yok. Pazartesiler sizin için “sendrom” değildir.

Olmuyor olmuyor

Yine de… her şeye rağmen, çok kolay motive oluyor olsanız bile insan bazen tüm motivasyonunu yitirir, sıcak çikolata içip pencereden dışarıya bakmak ister. Koltukta oturmaktan sıkılır, ayakta durmaktan sıkılır… Böyle zamanlarda size atanan görevleri yerine getirmeye çalışmak kendinize yaptığınız bir işkencedir. Ve maalesef bu işkence, sizi içerisinde bulunduğunuz motivasyonsuzluğa daha uzun süre hapsedecektir.

Olmuyorsa, motive olamıyorsanız, normalde bir saatinizi alacak göreve saatlerdir bakıp bakıp “hoff” çekiyorsanız… durun. O görev beklesin, motivasyonunuzu toplayıncaya kadar kalkın o koltuktan ve o işi odağınızdan çıkarın, farklı şeylerle meşgul olun. İnanın birazcık motivasyon toplayıp döndüğünüzde tüm sorunları çatır çutur çözeceksiniz :)

Eğer bir gün ekip arkadaşlarıma izin verebilecek bir pozisyonda görev yaparsam, “İçinizden çalışmak gelmediğinde çalışmayın arkadaşlar” derim.

--

--